Punčový dort

Doba přípravy: cca 120 minut
Náročnost: ++

Ingredience na duhový korpus
240 g polohrubé mouky
240 g cukru moučka
6 vajec
6 g prášku do pečiva
6 lžic horké vody
2 lžíce slunečnicového oleje
2 odstíny cukrářské gelové barvy

Ingredience na nebarvený korpus
240 g polohrubé mouky
240 g cukru moučka
300 g meruňkového džemu
6 vajec
6 g prášku do pečiva
6 lžic horké vody
2 lžíce slunečnicového oleje

Cukrový rozvar
400 g cukru krupice
400 ml vody
100 ml rumu
Suroviny svařte v hrnci do rozpuštění cukru, přidejte rum a nechte mírně zchladnout. Poté rozdělte rozvar na dvě poloviny a jednu obarvěte žlutou a druhou červenou barvou.

Postup:
1. Bílky oddělte od žloutků a z bílků vyšlehejte sníh.
2. Žloutky smíchejte s cukrem a směs vyšlehejte do pěny, během šlehání přidávejte za stálého míchání olej a horkou vodu. Mouku smíchejte s práškem do pečiva a přidejte postupně do připravené žloutkové pěny. Nakonec vmíchejte bílkový sníh.
3. Těsto rozdělte na 4 části o hmotnosti 340 g, 250 g, 150 g a 50 g. Těsta o hmotnosti 50 g a 250 g obarvěte žlutou barvou, těsta o hmotnosti 150 g a 340 g červenou cukrářskou barvou.
4. Různě obarvená těsta nalijte postupně od kraje ke středu do rozkládací kulaté formy o průměru 26 cm. Tvořítko z formy opatrně vyjměte a duhový korpus pečte v troubě při 160 °C cca 40 minut.
5. Nebarvený korpus vytvořte tak, že těsto připravené stejným způsobem vlijte do pečicí formy a pečte v troubě při 160 °C cca 40 minut.
6. Upečený nebarvený korpus rozřízněte podélně na dvě části. Vrchní a spodní díl natřete z vnitřní strany džemem, spodní díl poté vložte do pečicí formy natřenou stranou vzhůru a vrchní díl dejte zatím stranou. Barvený korpus vykrojte pomocí tvořítka na čtyři soustředné kruhy, kromě středového je přeřízněte v polovině. Červené kruhy polejte teplým červeným rozvarem. Žluté kruhy polejte teplým žlutým rozvarem. Hotové obarvené kruhy sesaďte podle velikosti do dortové formy na připravený korpus s džemem. Přiklopte horním dílem korpusu namazanou stranou dolů.
7. Hotový dort zatižte a nechte odležet v lednici alespoň 8 hodin, nejlépe do druhého dne.
8. Vychladlý korpus přelejte cukrovou polevou a ozdobte dle své fantazie.

Dortová poleva:
Ingredience:
200 g cukru moučka
2 ks citronu (citronová šťáva)
2 druhy gelové barvy

Postup:
Všechny suroviny smíchejte dohromady v hladkou hmotu, kterou rozdělte na dva stejné díly a obarvěte rozdílnou barvou. Střídavě nalejte na dortový korpus a nechte pozvolna stéci do stran.

TIP: Dort můžete ozdobit dle své nejdivočejší fantazie, je to váš dort!

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Pinterestu

Další videorecepty